Kiedy warto inwestować w usługi profesjonalnej obsługi technicznej budynku?
Budynki – zarówno biurowe, jak i mieszkalne – ulegają drobnym usterkom już od momentu ich odbioru. To normalna kolei rzeczy – części usterek przy dużej powierzchni po prostu nie sposób zauważyć, a inne mimo że działają w dniu dzisiejszym, mogą ulec awarii dnia następnego. Dlatego też z usług profesjonalnej obsługi technicznej budynku warto korzystać od samego początku.
W teorii wszystkie instalacje i elementy budynku dostosowane są do docelowej liczby użytkowników, jednakże nawet najlepsze algorytmy nie są wstanie przewidzieć, jak zachowają się w momencie, gdy faktycznie będą w pełni użytkowane – nagły pobór wody ze wszystkich mieszkań, rozpalenie wszystkich świateł – to wszystko ma wpływ na awarie w budynkach. Jak im zapobiec?
Nowe budynki, a obsługa techniczna
W nowym budownictwie jest zamontowanych wiele elementów elektronicznych, które jeśli są użytkowane w niewłaściwy sposób, szybko mogą ulec awarii. Przykładem mogą być zamki montowane w drzwiach – w teorii otwieramy je pestką, ale nie bierzemy pod uwagę maluchów, które z niecierpliwością szarpią za klamkę doprowadzając do usterki zamka. Tego typu awarie mogą zdarzyć się nawet w pierwszym tygodniu od odbioru budynku.
Ale w przypadku nowych obiektów awarie mogą dotyczyć też i głównych instalacji – mogą być nieszczelne, mimo że spełniają normy budowlane. Zdarza się też, że awaria powstanie na skutek zmian robionych w poszczególnych biurach lub mieszkaniach.
Obsługa techniczna budynków może te usterki wyeliminować lub złagodzić ich skutki, dzięki czemu użytkownicy danego obiektu nie odczują długotrwałych skutków awarii.
Obsługa techniczna w starych budynkach
Im starszy budynek, tym więcej elementów, które wymagają konserwacji. W blokach z wielkiej płyty to często instalacje elektryczne, które nie są wystarczająco wydajne, jak i instalacje wodno-kanalizacyjne, które po wielu latach pracy w każdej chwili mogą ulec rozszczelnieniom. Dodatkowym elementem wymagającym konserwacji bez wątpienia są też części wspólne, takie jak posadzki czy klatki schodowe.
Profesjonalna obsługa techniczna budynków w tym wypadku nie ogranicza się jedynie do wykonania prac serwisowych, ale również doradztwa w zakresie poprawy funkcjonalności budynku. To między innymi wymiana dźwigów na nowocześniejsze, ale też i montaż paneli fotowoltaicznych, które przyniosą także oszczędności.
Na jakim etapie zainwestować w obsługę techniczną?
Jak pokazują powyższe dwa przykłady, w obsługę techniczną warto zainwestować na każdym etapie budynku. W przypadku nowych nieruchomości zakres usług będzie prezentował się nieco inaczej i skupiał na doraźnych naprawach, dzięki czemu uda się zapobiec wielu poważnym awariom.
W przypadku budynków starych, kilkudziesięcioletnim obsługa techniczna to oprócz serwisu również doradztwo w zakresie optymalizacji nieruchomości. Warto podjąć się takiego zadania, bowiem nie tylko wydłuża on czas życia samego obiektu, ale też znacząco podnosi jego wartość.
Profesjonalna obsługa techniczna to krok w kierunku poprawy komfortu, ale też i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników budynku, dlatego warto w taką usługę zainwestować.