Czym jest unit stomatologiczny

Czym jest unit stomatologiczny?

Unit stomatologiczny to podstawowy element wyposażenia gabinetów dentystycznych. Ma na celu nie tylko zapewnić właściwy komfort pacjentowi, ale przede wszystkim wspomóc pracę lekarza umożliwiając mu bezproblemowe wykonanie zabiegów. 

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego to przede wszystkim unit – to nic innego, jak fotel wraz z podstawowymi narzędziami, które pomagają w wykonaniu większości zabiegów. Ich celem jest zapewnienie komfortu pracy, ale też i komfortu samemu pacjentowi, który wielokrotnie w gabinecie dentystycznym nie czuje się swobodnie.

Co składa się na unit stomatologiczny?

Unit stomatologiczny to dość spore urządzenie, które jest podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu stomatologicznego. Głównym elementem jest wygodny fotel z funkcją regulacji zagłówka oraz podnóżka, dzięki czemu może on być dostosowany do różnych potrzeb pacjentów.

Wygodny fotel sprawia, że pacjent jest odprężony, a zatem wykonanie wielu zabiegów przebiega w znacznie milszej atmosferze. Oprócz fotela unit posiada również kilka innych urządzeń, jak:

  • ssak;
  • skaler;
  • końcówki stomatologiczne;
  • pistolet z wodą i powietrzem;
  • pulpit nawigacyjny.

Poszczególne elementy wyposażenia unitu stomatologicznego zapewniają właściwą higienę pracy. Pomagają w odprowadzeniu odpadów biologicznych, odessaniu krwi czy śliny, a także wspomagają oczyszczanie jamy ustnej.

Nowoczesne fotele dentystyczne dodatkowo nierzadko posiadają także elementy elektroniczne, w tym ekrany dzięki którym przeprowadzenie zabiegu jest jeszcze bardziej precyzyjne.

Naprawa i konserwacja unitów stomatologicznych

Naprawa sprzętu stomatologicznego jest niezbędna. Po pierwsze urządzenia takie jak unity stomatologiczne są bardzo kosztowne – może on kosztować nawet powyżej 300 000 złotych, co stanowi pokaźny wydatek dla gabinetu. Ze względu na wielofunkcyjność, a także częste używanie awarie tego typu sprzętu wcale nie są rzadkością, ale niestety wiążą się z brakiem możliwości przeprowadzenia zabiegów.

Regularny serwis unitów stomatologicznych znacząco wydłuża ich życie. Warto przeprowadzać go okresowo, dzięki czemu mogą one pozostać w użyciu niemal przez cały czas. Drobne usterki wielokrotnie można naprawić od ręki, a zalicza się do nich właściwe oczyszczanie, jak i olejowanie poszczególnych części.

Odpowiednio serwisowany sprzęt to korzyść dla biznesu, a także dla pacjentów którzy w gabinecie mogą dalej czuć się komfortowo.

Podobne wpisy